Awatar Admin Whitelaka
4 min

Rumień, czyli zaczerwienienie skóry spowodowane rozszerzeniem naczyń włosowatych, to jeden z najczęściej występujących objawów dermatologicznych. W niektórych przypadkach jest to całkowicie normalny, fizjologiczny stan skóry, ale bywa też jednym z objawów stanu zapalnego. Często możemy zaobserwować rumień powstający w wyniku silnego wybuchu emocjonalnego (strach, gniew, wstyd itp.).

Jeśli jednak intensywne zaczerwienienie skóry nie ustępuje przez długi czas, kiedy już wróciliśmy do emocjonalnej równowagi, może to być oznaka toczących się procesów patologicznych (alergie, infekcje, stany zapalne itp.). Rumień może pojawić się pojedynczo, jako jedna plama na skórze, albo wielokrotnie, jako wiele plam, które często łączą się ze sobą w pola o znacznej powierzchni. Plamy rumieniowe mogą być czerwone, czerwono-niebeskie lub różowe.

Przyczyny powstawania rumienia

Rumień może stanowić samodzielną jednostkę chorobową albo pojawić się w przebiegu innych chorób (np. tocznia układowego). Jak wspomniano wyżej, wśród przyczyn jego powstawania wymienia się alergie, infekcje i stany zapalne oraz silne wzburzenie emocjonalne. Pacjenci zgłaszający się do gabinetów kosmetologicznych najczęściej borykają się z rumieniem na twarzy, który jest efektem przebytych chorób, takich jak atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry czy nieleczony trądzik różowaty.

W zależności od przyczyn pojawienia się zmian skórnych wyróżniamy rozmaite rodzaje rumienia. Wymieńmy kilka:

Rodzaje rumienia

  • Rumień wielopostaciowy, zwany też wysiękowym, pojawia się jako skutek uboczny działania niektórych leków lub szerzej: substancji chemicznych. Najczęściej występuje na skórze dłoni, nóg, przedramion pod postacią nadżerek, wybroczyn i pęcherzy. Często towarzyszy mu wysoka temperatura ciała, osłabienie, ból głowy. Powodują go: zakażenia wirusowe (np. herpex simplex) i bakteryjne oraz zażywanie niektórych leków (np. antybiotyków).
  • Rumień guzowaty, występujący w postaci bolesnych guzków, które przybierają kolor jasnoczerwony, wywołany może być wywołany przez wiele przyczyn: wirusy (zapalenie wątroby typu B czy wirus HIV), bakterie (paciorkowiec, salmonella) i pasożyty (toxoplasma gondii). Może być także efektem nadwrażliwości na leki (tetracykliny, sulfonamidy, salicylany).
  • Rumień zakaźny to choroba zakaźna wieku dziecięcego, objawiając się m.in. występowaniem zmiany skórnej w postaci motyla na twarzy; rozwój choroby prowadzi do rozprzestrzeniania się zmian skórnych na całym ciele.
  • Rumień wędrowny pojawia się po ugryzieniu kleszcza i jest jednym z pierwszych symptomów boreliozy. Jeśli zaczerwienienie powstałe wokół miejsca ugryzienia szybko się poszerza, a zmiany zaczynają się rozszerzać na nogi pośladki, dłonie, stopy i przybierać postać czerwonych grudek i plam o zaokrąglonym kształcie, trzeba skonsultować się z dermatologiem.

 Jak sobie poradzić z rumieniem

Jeśli rumień jest efektem nadwrażliwości na konkretne substancje chemiczne – od kosmetyków, przez leki, po składniki pokarmowe i używki – należy ich po prostu unikać. Podobną strategię powinniśmy przyjąć w przypadku, gdy zmiany na skórze są efektem nadwrażliwości na zbyt wysokie temperatury (słońce, solarium sauna) albo zbyt suche powietrze (klimatyzacja). Częstym czynnikiem powodującym powstawanie rumienia są uwarunkowania genetyczne. Tak jest w przypadku opisanego wyżej rumienia napadowego, który nie jest chorobą, a defektem kosmetycznym objawiającym się poszerzeniem się naczyń krwionośnych na twarzy w sytuacji silnego napięcia emocjonalnego czy spożycia zbyt ostrych czy gorących pokarmów. Jak wspomniano, osoby podatne na tego rodzaju zmiany skórne powinny działać profilaktycznie i nie dopuszczać do zaistnienia sytuacji, w których ich skóra zareaguje poszerzeniem naczyń krwionośnych.

Laserowe leczenie zmian rumieniowych

W przypadku rumienia stałego lub pojawiającego się na skutek emocji, spożytego alkoholu, pikantnych posiłków, czy też nagłych zmian temperatury doskonałym rozwiązaniem jest laserowe zamykanie naczynek, polegające na podgrzaniu krwi w rozszerzonym naczynku do takiej temperatury, która spowoduje obkurczenie się jego ścianek i zamknięcie. Zabieg taki jest szybki i daje trwałe efekty – naczynko włosowate zamknięte zostaje na stałe.

Umów się na wizytę!

W gabinecie White Łąka dla każdego tworzymy indywidualny program, specjalnie spersonalizowany do Twoich potrzeb, zgodnie z ustalonymi przez Ciebie celami. Już dziś skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się sama!

Podsumowanie

Pielęgnacja skóry ze skłonnością do powstawania rumienia jest bardzo kłopotliwa. Jest to szczególnie trudne, kiedy np. w przebiegu trądziku różowatego naczynka krwionośne pod skórą są tak nadreaktywne, że pękają i tworzy się stan zapalny. W efekcie rumień utrzymuje się niemal cały czas. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której zaburzona jest gra naczyniowo-ruchowa skóry i rumień pojawia się pod wpływem czynników termicznych, emocji i spożywanych napojów oraz posiłków bądź pojawił się już rumień stały, warto zdecydować się na zabieg zamykania naczynek metodą E-light.

Pod wpływem intensywnych impulsów świetlnych ściany naczynia krwionośnego ulegają procesowi koagulacji lub natychmiastowego obkurczenia. Efektem jest jednolita skóra bez zmian naczyniowych. Leczenie przebiega łagodnie i nie wymaga rekonwalescencji w warunkach domowych.

 

awatar

Admin Whitelaka

Od 2014 roku jako gabinet wzorcowy producenta aparatury Ganc Med, oferujemy usługi w zakresie kosmetologii estetycznej. W tym zakresie proponujemy pełną gamę usług . Dla każdego pacjenta indywidulanie tworzymy program, którego celem jest zaspokojenie jego oczekiwań w zakresie pięknego i zdrowego wyglądu oraz dobrego samopoczucia.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Zobacz też

Kategorie
22-03-2022
Depilacja laserowa, IPL czy SHR?

W metodach IPL oraz SHR zbędne owłosienie usuwane jest przy wykorzystaniu spektrum fal świetlnych o różnej długości, co znacznie zwiększa obszar działania impulsów świetlnych i tym samym skraca czas ich oddziaływania na skórę.

+ Czytaj artykuł
Kategorie
22-03-2022
Co to jest rumień i jak sobie z nim poradzić?

Rumień, czyli zaczerwienienie skóry spowodowane rozszerzeniem naczyń włosowatych, to jeden z najczęściej występujących objawów dermatologicznych.

+ Czytaj artykuł
Kategorie
22-03-2022
Kosmetyczka a kosmetolog – różnice

Jakie są różnice między kosmetyczką a kosmetologiem? Jakie uprawnienia mają przedstawiciele obydwu zawodów? Sprawdź w naszym artykule!

+ Czytaj artykuł
Kategorie
08-03-2022
Co to jest depilacja IPL?

Depilacja IPL to usuwanie zbędnego owłosienia przy użyciu urządzenia, które wysyła wiązkę intensywnie pulsującego światła (Intense Pulsed Light) w miejscu, gdzie została przyłożona głowica.

+ Czytaj artykuł

Umów się na konsultację z naszym specjalistą

Konsultacje z Kosmetologiem w naszym salonie odbywają się codziennie i bezpłatnie. Podczas konsultacji dowiesz się jaka terapia jest dla Ciebie najodpowiedniejsza, aby osiągnąć założony cel oraz poznasz pełną ofertę.

Umów się na konsultację!