Awatar Admin Whitelaka
5 min

Klienci salonów kosmetologicznych mają do dyspozycji wiele metod epilacji zbędnego owłosienia, które gwarantują trwałą redukcję ilości włosów na partii ciała poddawanej zabiegom. To klient decyduje o wyborze konkretnej metody, aby jednak mógł dokonać trafnego wyboru, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów każdej z nich, które będą sprzyjać powodzeniu całej serii zabiegowej.

Fotodepilacja IPL (Intense Pulsed Light) 

IPL (Intense Pulsed Light – Intensywnie Pulsujące Światło) to metoda starsza od SHR. Głowica IPL emituje światło niecelowane: trafia ono nie tylko w cebulkę włosa, ale także w okoliczne tkanki, na których może wywołać uczucie ciepła, ale nie ma jednak ryzyka ich uszkodzenia. Tradycyjny laser wysyła pojedynczą wiązkę światła o dokładnie określonej długości fali i likwiduje włosek po włosku. W fotodepilacji IPL zbędne owłosienie usuwane jest przy wykorzystaniu spektrum fal świetlnych o różnej długości (515 – 1200 nm) i rozchodzących się w różnych kierunkach, przez co obszar zabiegowy jest znacznie większy: intensywnie pulsujące światło obejmuje strefę, w której znajduje się wiele włosków. IPL gwarantuje krótki czas naświetlań – im większa głowica, tym krótszy.

Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, skuteczność fotodepilacji przy użyciu głowicy IPL zależy od tego, czy poddamy się zabiegowi we właściwej fazie życia włosa. Aby uzyskać optymalny efekt, należy zrobić to w fazie wzrostu (anagenu). Jeśli zadziałamy na niepożądane owłosienie intensywnie pulsującym światłem na właściwym etapie jego wzrostu, podczas  jednego zabiegu uda się usunąć ok. 50% włosów. Aby uzyskać efekt całkowitego pozbycia się zbędnego owłosienia z wybranej partii ciała potrzebnych jest 6-8 zabiegów.

Fotodepilacja IPL, z uwagi na czas działania impulsu na mieszek włosa i skórę, może skutkować przykrymi odczuciami bólowymi. Zabieg zalecany jest przede wszystkim osobom o włosach ciemnych, choć w innych przypadkach także jest skuteczny.

Przeciwwskazania do fotodepilacji IPL

 • świeża opalenizna (skóra musi być blada, bez cienia opalenizny co najmniej od 4tygodni) – także ta uzyskana dzięki samoopalaczom
 • zażywanie preparatów hormonalnych oraz innych leków/suplementów fotouczulających, w tym ziół (dziurawiec, bratek, skrzyp polny, nagietek)
 • stosowanie kremów lub maści z witaminą A (retinoidami) oraz witaminą C (preparaty należy odstawić na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem)
 • stosowanie preparatów z substancjami o działaniu złuszczającym (np. kwasy owocowe, kwas glikolowy, salicylowy) – należy je odstawić tydzień przed planowanym zabiegiem
 • zażywanie antybiotyków (należy ją zakończyć 2 tygodnie przed zabiegiem)
 • zażywanie leków rozrzedzających krew (m.in. z kwasem salicylowym – należy je odstawić na 2 dni przed depilacją)
 • aktywne infekcje skórne na planowanym obszarze
 • fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
 • choroby ogólnoustrojowe (nowotwór, cukrzyca, aktywna infekcja, epilepsja inne zburzenia neurologiczne, alergia skórna)
 • skłonność do przebarwień lub bliznowców

Fotodepilacja SHR (Super Hair Removal)

Technologia SHR jest najnowszą odsłoną technologii IPL i wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu fotodepilacji. Metoda SHR  polega na trwałym zniszczeniu cebulek włosów oraz ich naczyń krwionośnych za pomocą intensywnych impulsów termicznych. Wiązka światła niszczy mieszek włosowy i brodawkę włosa będącego w fazie wzrostu, przez co nie ma on szans na regenerację. Ponieważ podczas zabiegu włosy znajdują się na różnych etapach rozwoju, a metoda jest skuteczna przede wszystkim w przypadku włosów znajdujących się w fazie wzrostu (anagenu), zabieg trzeba kilka razy powtarzać – aż do całkowitego zaniknięcia włosów. O liczbie zabiegów zawsze decyduje kosmetolog. Warto wiedzieć, że nawet 70% włosów udaje się usunąć po pierwszej sesji.

SHR wykonywane jest przez cały rok, także na skórę z wyciszoną opalenizną, nie ma więc konieczności przerywania serii zabiegowej w słoneczne miesiące. W przypadku SHR, dzięki krótszym impulsom, pomiędzy którymi jest czas na relaksację termiczną, minimalizowane jest odczucie gorąca na skórze i możliwe jest wykonanie większej ilości naświetleń na dany fragment skóry bez ryzyka poparzenia. Technologia SHR wykorzystuje system In Motion (w ruchu), dzięki któremu zabiegi są wyjątkowo szybkie i komfortowe.

SHR jest skuteczne w usuwaniu włosów o różnych kolorach i u osób o różnych karnacjach.

Przeciwwskazania do fotodepilacji SHR

 • świeża opalenizna
 • choroby ogólnoustrojowe (nowotwór, cukrzyca, aktywna infekcja, epilepsja inne zburzenia neurologiczne, alergia)
 • choroby skóry (aktywna opryszczka, obecność zmian barwinkowych albo bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski, fotodermatozy, przerwanie ciągłości skóry)
 • zażywanie preparatów hormonalnych oraz innych leków/suplementów fotouczulających, w tym ziół (dziurawiec, bratek, skrzyp polny, nagietek)
 • stosowanie kremów lub maści z witaminą A (retinoidami) oraz witaminą C (preparaty należy odstawić na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem)
 • skłonności do bliznowacenia i przebarwień

Umów się na wizytę!

W gabinecie White Łąka dla każdego tworzymy indywidualny program, specjalnie spersonalizowany do Twoich potrzeb, zgodnie z ustalonymi przez Ciebie celami. Już dziś skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się sama!

Podsumowanie

Tradycyjna depilacja laserowa polega na tym, że laser wysyła pojedynczą wiązkę światła o dokładnie określonej długości fali i likwiduje włosek po włosku. Zabieg laserem jest skuteczny przy bardzo jasnej skórze i ciemnych włosach, ale często powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, a czasami nawet poparzenia. Czas naświetlania jest długi – każdy włos wymaga osobnego impulsu świetlnego, np. pachy 30-40 min, bikini ok. 1 godz.

W metodach IPL oraz SHR (najnowszej odsłonie technologii IPL) zbędne owłosienie usuwane jest przy wykorzystaniu spektrum fal świetlnych o różnej długości, co znacznie zwiększa obszar działania impulsów świetlnych i tym samym skraca czas ich oddziaływania na skórę (np. pachy – 5 min., bikini – 15 min.). W obu metodach możemy usuwać włosy rosnące na różnych głębokościach i u osób o różnych karnacjach.

awatar

Admin Whitelaka

Od 2014 roku jako gabinet wzorcowy producenta aparatury Ganc Med, oferujemy usługi w zakresie kosmetologii estetycznej. W tym zakresie proponujemy pełną gamę usług . Dla każdego pacjenta indywidulanie tworzymy program, którego celem jest zaspokojenie jego oczekiwań w zakresie pięknego i zdrowego wyglądu oraz dobrego samopoczucia.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Zobacz też

Kategorie
22-03-2022
Depilacja laserowa, IPL czy SHR?

W metodach IPL oraz SHR zbędne owłosienie usuwane jest przy wykorzystaniu spektrum fal świetlnych o różnej długości, co znacznie zwiększa obszar działania impulsów świetlnych i tym samym skraca czas ich oddziaływania na skórę.

+ Czytaj artykuł
Kategorie
22-03-2022
Co to jest rumień i jak sobie z nim poradzić?

Rumień, czyli zaczerwienienie skóry spowodowane rozszerzeniem naczyń włosowatych, to jeden z najczęściej występujących objawów dermatologicznych.

+ Czytaj artykuł
Kategorie
22-03-2022
Kosmetyczka a kosmetolog – różnice

Jakie są różnice między kosmetyczką a kosmetologiem? Jakie uprawnienia mają przedstawiciele obydwu zawodów? Sprawdź w naszym artykule!

+ Czytaj artykuł
Kategorie
08-03-2022
Co to jest depilacja IPL?

Depilacja IPL to usuwanie zbędnego owłosienia przy użyciu urządzenia, które wysyła wiązkę intensywnie pulsującego światła (Intense Pulsed Light) w miejscu, gdzie została przyłożona głowica.

+ Czytaj artykuł

Umów się na konsultację z naszym specjalistą

Konsultacje z Kosmetologiem w naszym salonie odbywają się codziennie i bezpłatnie. Podczas konsultacji dowiesz się jaka terapia jest dla Ciebie najodpowiedniejsza, aby osiągnąć założony cel oraz poznasz pełną ofertę.

Skorzystaj z konsultacji już dziś!