Awatar Admin Whitelaka
4 min

W gabinetach świadczących usługi związane z zabiegami pielęgnacyjnymi, upiększającymi i leczniczymi mogą pracować zarówno kosmetyczki, jak i kosmetolodzy. Czym się różni kosmetyczka od kosmetologa? Najistotniejsza różnica dotyczy eksperckiej wiedzy, która z kolei może przekładać się na zakres i stopień zaawansowania oferowanych przez kosmetyczki i kosmetologów usług. Teoretycznie wyższe kompetencja posiadają kosmetolodzy, będący absolwentkami i absolwentami studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich). Należy jednak pamiętać, że na bezpieczeństwo i efektywność przeprowadzanych zabiegów ogromny wpływ mają również predyspozycje osobowościowe, doświadczenie zawodowe oraz aktualizowanie wiedzy i umiejętności w ramach specjalistycznych warsztatów i szkoleń.

Jakie są różnice między kosmetyczką a kosmetologiem? Jakie uprawnienia mają przedstawiciele obydwu zawodów?

Klasyfikacja zawodów: kosmetyczka a kosmetolog

Zawody: kosmetyczka i kosmetolog zostały odrębnie ujęte w oficjalnej klasyfikacji zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kosmetyczka (kod zawodu: 514202) to zawód usługowy zaliczany do usług osobistych, obejmujący czynności związane z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Kosmetolog (kod zawodu: 229903) to zawód uprawniający do wykonywania zabiegów z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej w ścisłej współpracy z lekarzami różnych specjalności w zakresie pielęgnacji skóry. 

Kto to jest kosmetyczka?

Kosmetyczka to osoba, która zdobyła swoje kwalifikacje ucząc się w szkole policealnej na kierunku: technik usług kosmetycznych lub w ramach różnego rodzaju kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Formalne potwierdzenie kompetencji w zawodzie technika usług kosmetycznych jest również możliwe po pozytywnym zaliczeniu egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, organizowanych i przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Przyjmuje się, że wykonywanie zawodu kosmetyczki wymaga podstawowej wiedzy z zakresu chorób cywilizacyjnych, dermatologii oraz fizjologii i anatomii człowieka. Aktywna zawodowo kosmetyczka powinna nieustannie uzupełniać swoją wiedzę i doskonalić swoje kompetencje, m.in. poprzez uczestnictwo w różnych formach kształcenia ustawicznego, eksperckich szkoleniach i specjalistycznych warsztatach.

Kto to jest kosmetolog?

Kosmetolog to osoba, która zdobyła swoje kwalifikacje zawodowe w ramach studiów wyższych – licencjackich (I stopnia) lub magisterskich (II stopnia). Formalny potwierdzeniem uprawnień i kompetencji zawodowych w zawodzie kosmetologa będzie więc dyplom ukończenia studiów. Zawód kosmetologa wymaga rozszerzonej wiedzy z zakresu chorób cywilizacyjnych, dermatologii, fizjologii oraz anatomii człowieka. Kosmetolog, podobnie jak kosmetyczka, powinien nieustannie uzupełniać i aktualizować swoją wiedzę oraz podnosić kompetencje poprzez udział w profesjonalnych kursach i szkoleniach.

Kosmetolog a kosmetyczka – uprawnienia

Tym, co różni kosmetologa i kosmetyczkę jest również zakres zawodowych uprawnień do wykonywania określonych zabiegów.

Zabiegi wykonywane przez kosmetyczkę (uprawnienia kosmetyczki):

  • zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, m.in. oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie skóry twarzy szyi i dekoltu
  • zabiegi upiększające i zabiegi zdobnicze
  • zabiegi z zastosowaniem czynników fizykalnych (światła, prądu, wody, temperatury, ultradźwięków)
  • porady i zabiegi stylizacyjne / wizaż.

Kosmetolog ma uprawnienia do wykonywania wszystkich wymienionych wyżej zabiegów kosmetycznych. Dodatkowym kosmetolog jest uprawniony do wykonywania zabiegów leczniczych, które jednak powinny być przeprowadzane w ścisłej współpracy z lekarzem odpowiedniej specjalności (np. dermatologiem czy lekarzem medycyny estetycznej).

Kosmetolog czy kosmetyczka – kogo wybrać?

Kosmetyczka i kosmetolog pracują w gabinetach kosmetycznych, gabinetach kosmetologicznych oraz współpracują z lekarzami w gabinetach medycyny estetycznej. Polem zabiegowym kosmetyczki i kosmetologa jest skóra ludzkiego ciała. Osoby pracujące w obydwu zawodach powinny więc biegle rozpoznawać rodzaje skóry, umiejętnie dopasowywać sposoby pielęgnacji / zabiegi do typu skóry oraz uważnie oceniać ewentualne defekty skóry (np. przebarwienia) w kontekście ich fizjologii (mieszczenia się w granicach fizjologii / wymagających interwencji lekarza).

Większość zabiegów wykonywanych w nowoczesnych gabinetach kosmetycznych / kosmetologicznych może być z powodzeniem realizowana zarówno przez kosmetyczkę, jak i kosmetolożkę. Jedynie bardziej zaawansowane zabiegi lecznicze przypisane są do kompetencji zawodowych kosmetologa. Tym, co decyduje o profesjonalizmie kosmetyczki i kosmetologa oraz skuteczności realizowanych przez nich usług jest ich doświadczenie, warsztat pracy oraz odpowiednio wyposażony gabinet.

Wybierając kosmetyczkę lub kosmetologa warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na praktykę specjalistek reprezentujących obydwa zawody oraz ich zaangażowanie w dokształcanie się i rozwijanie swoich kompetencji.

Umów się na wizytę!

W gabinecie White Łąka dla każdego tworzymy indywidualny program, specjalnie spersonalizowany do Twoich potrzeb, zgodnie z ustalonymi przez Ciebie celami. Już dziś skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się sama!

Podsumowanie

Zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, zabiegi upiększające i zdobnicze oraz zabiegi z zastosowaniem czynników fizykalnych mogą przeprowadzać zarówno kosmetyczka, jak i kosmetolog. Czym się różni kosmetyczka od kosmetologa? Kosmetyczka zdobywa swoje uprawnienia zawodowe w ramach kursów i szkoleń lub w studium policealnym. Kosmetolog to absolwent/ka wyższej uczelni – studiów licencjackich lub magisterskich. W duecie kosmetolog a kosmetyczka uprawnienia są w przeważającej części tożsame. W tej kwestii różnica między kosmetyczką a kosmetologiem dotyczy wyłącznie zabiegów leczniczych, które kosmetolog może przeprowadzać w ścisłej współpracy z lekarzem. Tym, co decyduje o profesjonalizmie kosmetyczki i kosmetologa jest ich doświadczenie oraz zaangażowanie w nieustanne dokształcanie się i rozwój zawodowy.

awatar

Admin Whitelaka

Od 2014 roku jako gabinet wzorcowy producenta aparatury Ganc Med, oferujemy usługi w zakresie kosmetologii estetycznej. W tym zakresie proponujemy pełną gamę usług . Dla każdego pacjenta indywidulanie tworzymy program, którego celem jest zaspokojenie jego oczekiwań w zakresie pięknego i zdrowego wyglądu oraz dobrego samopoczucia.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Zobacz też

Kategorie
22-03-2022
Depilacja laserowa, IPL czy SHR?

W metodach IPL oraz SHR zbędne owłosienie usuwane jest przy wykorzystaniu spektrum fal świetlnych o różnej długości, co znacznie zwiększa obszar działania impulsów świetlnych i tym samym skraca czas ich oddziaływania na skórę.

+ Czytaj artykuł
Kategorie
22-03-2022
Co to jest rumień i jak sobie z nim poradzić?

Rumień, czyli zaczerwienienie skóry spowodowane rozszerzeniem naczyń włosowatych, to jeden z najczęściej występujących objawów dermatologicznych.

+ Czytaj artykuł
Kategorie
22-03-2022
Kosmetyczka a kosmetolog – różnice

Jakie są różnice między kosmetyczką a kosmetologiem? Jakie uprawnienia mają przedstawiciele obydwu zawodów? Sprawdź w naszym artykule!

+ Czytaj artykuł
Kategorie
08-03-2022
Co to jest depilacja IPL?

Depilacja IPL to usuwanie zbędnego owłosienia przy użyciu urządzenia, które wysyła wiązkę intensywnie pulsującego światła (Intense Pulsed Light) w miejscu, gdzie została przyłożona głowica.

+ Czytaj artykuł

Umów się na konsultację z naszym specjalistą

Konsultacje z Kosmetologiem w naszym salonie odbywają się codziennie i bezpłatnie. Podczas konsultacji dowiesz się jaka terapia jest dla Ciebie najodpowiedniejsza, aby osiągnąć założony cel oraz poznasz pełną ofertę.

Umów się na konsultację!